Mijn leercurve is sky high: ik heb in één jaar meer geleerd dan in de twaalf jaar hiervoor
Hoe Joël Beukema zijn stap naar ondernemerschap zette bij Olympia Haarlem
Na twaalf jaar in loondienst bij Olympia zette Joël Beukema begin 2025 een stap die zijn leven veranderde: hij werd franchisenemer van Olympia Haarlem. Wat begon als een voorzichtig ‘nee’ groeide uit tot een overtuigde ‘ja’.
“Eerlijk gezegd had ik nooit gedacht dat ik ondernemer zou worden”, zegt Joël met een glimlach. “Ik was tevreden in loondienst. Maar toen ik werd gevraagd om de vestiging in Haarlem over te nemen, begon er iets te kriebelen. Eerst dacht ik: nee joh, dat kan niet, mijn kinderen zijn nog jong. Maar gaandeweg veranderde dat. Het voelde spannend, onvoorspelbaar, maar ook steeds logischer en natuurlijker.”
Van medewerker naar ondernemer
Joël kent Olympia van binnenuit. Hij werkte er jarenlang in verschillende functies – van procesmanager tot trainer – en hielp zelfs mee aan de implementatie van het digitale recruitmentsysteem. Toch was het niet de techniek, maar de mensen die hem bleven drijven.
“In 2016 kreeg ik een burn-out. Dat was een kantelpunt. Sindsdien doe ik alleen nog dingen waar ik écht energie van krijg. En dat is mensen helpen werkgelukkig te worden. “Binnen Olympia krijg je de ruimte om je eigen koers te varen, maar er is altijd ruggensteun”, zegt hij. “Dat gevoel van vertrouwen maakte het makkelijker om de stap te zetten. Ik wist wat ik aan de organisatie had, en zij wisten wat ze aan mij hadden.”
Een vestiging die weer bruist
Zijn leiderschapsstijl noemt hij faciliterend met een duidelijke visie. “Ik geloof dat kwantiteit voortkomt uit kwaliteit. Als je mensen helpt te doen waar ze goed in zijn, komt groei vanzelf. En als je een omgeving creëert waarin ze zich veilig voelen, durven ze verantwoordelijkheid te nemen.”
Dat vertrouwen werkt door in alles. “Iedere week bespreken we met het hele team de cijfers. Niet om te controleren, maar om te leren. Waar staan we? Waar willen we naartoe? Als je mensen meeneemt in het grotere plaatje, voelen ze zich medeverantwoordelijk voor het succes.”
Zo is ook de lunch een moment van verbinding. “Dan gooi ik een vraag op tafel als: wat hoort een werkgever eigenlijk te faciliteren? Thee, koffie… of ook nootjes, cola? Dit soort informele gesprekken zorgen ervoor dat iedereen meedenkt. En dat maakt het team sterker dan ooit.”
Franchisenemer Joël Beukema
Werkgeluk als missie
Voor Joël draait alles om betekenisvol werk, of, zoals hij het zelf noemt: werkgelukkig zijn. “Wij vragen niet alleen wat iemand kan, maar ook waar iemand blij van wordt. Soms zeggen we ook nee tegen een plaatsing. Liever geen match dan een verkeerde. Want als mensen gelukkig zijn in hun werk, blijven ze langer, zijn ze productiever en praten ze positief over Olympia. Dat werkt als een olievlek.”
Zijn aanpak is doordacht én menselijk. “We combineren high tech met high touch”, legt hij uit. “Technologie helpt ons slimmer werken, maar het echte verschil maak je met persoonlijke aandacht. We voeren gesprekken die verder gaan dan het cv. Het gaat over drijfveren, over wat iemand nodig heeft om echt tot zijn recht te komen.”
Ondernemen met impact
Joël gelooft dat ondernemen pas écht waardevol is als het ook iets betekent voor de wereld om je heen. “Bedrijven horen midden in de samenleving te staan”, zegt hij. “Daarom werk ik samen met scholen, het Werkgeversservicepunt en initiatieven zoals Stadsgarage, waar bedrijven, stichtingen en de gemeente nadenken over de toekomst van Haarlem.”
Ook zet hij zich in voor Oekraïense vluchtelingen en werkt hij via Bedrijven Samenleving aan het coachen van jongeren die een misstap hebben gemaakt op weg terug naar werk. “Het is niet dat ik daar uren per week aan besteed, maar ik geef wel telkens dat beetje aandacht. Elk gesprek, elk duwtje in de rug, kan iets in beweging zetten.”
Zijn missie is duidelijk: meer Haarlemmers aan betekenisvol werk helpen, juist in hun eigen stad. “Slechts 42 procent van de beroepsbevolking in Haarlem werkt hier ook echt. Als we mensen dichter bij huis aan het werk helpen, verbeteren we niet alleen hun werk-privébalans, maar dragen we ook bij aan de leefbaarheid van de stad.”
Leren, groeien en doorzetten
Ondernemen is intens en leerzaam, weet Joël inmiddels. “De eerste maanden dacht ik regelmatig: waar ben ik aan begonnen? Alles komt tegelijk op je af: boekhouding, personeel, strategie. Maar ik heb in één jaar meer geleerd dan in de twaalf jaar hiervoor. Mijn leercurve is sky high.”
Zijn belangrijkste les? “Durf los te laten. Je kunt niet alles tegelijk doen. En plan momenten in om stil te staan, juist als je denkt dat je daar geen tijd voor hebt. Dat is de enige manier om scherp en in balans te blijven.”
Vooruitkijken
Joël kijkt ambitieus vooruit. “Over een paar jaar wil ik dat Olympia Haarlem bekendstaat als dé HR-partner van de regio. Een energieke, ondernemende vestiging waar kwaliteit en menselijkheid hand in hand gaan.” Hij glimlacht: “Of ik iets anders zou doen? Ja, eerder beginnen. Dit had ik veel eerder moeten doen.”